21.07.2011 10:49

Nová bezstupňová převodovka

Nová bezstupňová převodovka

Nový rok znamená pro Case IH nejenom posílení výhod pro zákazníky našich strojů ve formě nižších  nákladů na provoz v rámci technologie SCR ale celou řadu technických novinek a vylepšení se kterými Vás budeme průběžně seznamovat.

V rámci konstrukce modelové řady Puma 130 až 160 se začala používat nová technologie přenosu výkonu motoru známá jako bezstupňová převodovka, která se již používá v řadě strojů Case IH. Jedná se o nejnovější „přírůstek“ do rodiny CVT převodovek. Převodovka je zdrojem vývoje Case IH v St. Valentinu a Technické univerzity v Mnichově.

 Základní pohled na převodovku je vidět na obrázku:

CASE IH - nová bezstupňová převodovka

 

Konstrukčně se skládá z komponentů, známých již z modelové řady CVX a Puma CVX. Patří mezi ně:
Hydrostatický převodník, slučovací převod a mechanická převodovka, která napomáhá ke zvyšování celkové účinnosti přenosu výkonu motoru, neboť ta je dána součinem hydraulické a mechanické účinnosti. Principiálně se zde využívá DSG převodovky tzn. dvou lamelových spojek, které jsou mezi sebou přeřazovány a hydrostatického převodníku.

Funkci převodovky lze popsat následovně na čtyřech modelových situacích:

  • Neutrál:

CASE IH - nová bezstupňová převodovka

Jak je vidět na obrázku, převodovka má dvě lamelové spojky A a B a dále jednu synchronizační spojku. Pokud je převodovka v neutrále, spojky nejsou sepnuté a stejně tak synchronizační spojka není zařazena. Jakmile se nastartuje motor a zvolí se směr jízdy, aktivuje se tzv. aktivní klidový stav, který umožňuje udržovat traktor i s nářadím, přívěsem v klidové poloze bez nutnosti sešlápnutí brzdového pedálu i v případě že stojí traktor v kopci. To je docíleno zastavením unašeče planetového převodu.

  • Aktivní klidový stav (jízda vpřed na první stupeň)

CASE IH - nová bezstupňová převodovka

Pokud se sešlápne pedál pojezdu nebo posune páka pojezdu v závislosti na zvoleném způsobu ovládáním, otáčky korunového kola se začnou zvyšovat, unašeč se začne otáčet a traktor se rozjede. Nyní je zaplá pouze spojka B a výkon motoru se takto jednoduše přenáší dále na rozvodovku. Jakmile rychlost dosáhne okamžiku pro přeřazení na druhý stupeň, synchronizační spojka se přesune do pozice pro rozsah V2 a poté se rozpojí spojka B a sepne spojka A. Vše probíhá plynule, bez rázů podle
principu zmiňované DSG převodovky. Na druhý stupeň pak traktor dosahuje max. rychlosti až 50 km/h.

  • Jízda na druhý stupeň

CASE IH - nová bezstupňová převodovka

Pro jízdu vzad se sepne spojka A a synchronizační objímka se přesune do opačné pozice, jak je ukázáno na obrázku

  • Jízda vzad

CASE IH - nová bezstupňová převodovka

Ovládání traktoru a možnosti nastavení jsou stejné jako v traktoru Puma CVX tzn. tempomaty rychlosti, otáček motoru, změna akcelerace, režimy natavení ovládání pojezdu, reverzace atd. Na těchto několika obrázcích je vidět jednoduchost řešení, které přináší menší ztráty výkonu, velkou životnost řazených spojek a komfort ovládání z Puma CVX.

Chcete více informací o traktoru Puma 130 až 160 k? Kontaktujte nás

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Po kliknutí na "Odeslat zprávu", bude zpráva zaslána na náš e-mail. Odpověď můžete očekávat do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Tisknout


Prodej zemědělské a komunální techniky


Rozvíjíme rodinné hodnoty - tradice, spolehlivost a solidnost.

+420 327 551 020


Autorizovaný prodejce strojů firem DEWULF, KUBOTA, KRONE, SMS Rokycany, KVERNELAND

© 2019, VOBOSYSTÉM s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing